Skrawanie to obróbka ubytkowa materiału za pomocą ostrych narzędzi. Współczesne urządzenia skrawające obsługiwane są komputerowo, dzięki czemu proces jest niezwykle precyzyjny i powtarzalny. Sterownie CNC odpowiadają za pełną automatyzację pracy maszyn. Kluczowe jest jednak właściwe ustawienie maszyn i określenie odpowiednich parametrów ich pracy. Są to zmienne wartości, takie jak prędkość, posuw, siła nacisku, głębokość skrawania oraz odległość pomiędzy powierzchnią obrabianą a obrobioną.
Dobór parametrów zależny jest od wielu różnych czynników, między innymi od materiału podawanego obróbce. Należy wziąć pod uwagę twardość tworzywa i opór, jaki stawia podczas wciskania wgłębnika, a także sposób, w jaki powstają odkształcenia. Materiały dzieli się na klasy pod względem twardości i na tej podstawie dobierane są parametry skrawania. Skrawać można nie tylko metale, ale także drewno, tworzywa sztuczne, kamień i inne surowce.
Prędkość skrawania dobiera się do twardości materiału oraz rodzaju zastosowanego narzędzia. Posuw zależny jest od samego narzędzia, a dokładnie od tworzywa, z jakiego jest wykonane i liczby ostrzy. Posuw zmniejsza się wraz ze wzrostem prędkości. Zbyt niska prędkość posuwu może skutkować wytrąceniem wiórów a zbyt wysoka ich przyleganiem. Przy początkowej obróbce zgrubnej posuw i siła są wysokie, a przy pracach wykończeniowych gdzie liczy się precyzja, używana jest mniejsza siła.
Warto wiedzieć, że błędy przy doborze parametrów pracy skrawarki skutkują nieestetycznym i niedokładnym wykończeniem powierzchni oraz krawędzi, a także implikują konieczność wykonywania korekt i prac wykańczających. W skrajnych przypadkach konieczna jest zmiana parametrów i rozpoczęcie obróbki na nowo, co jest bezpośrednią przyczyną wysokich strat materiałowych. Nawet minimalny błąd może spowodować konieczność zutylizowania całej partii wadliwych komponentów.